یوتوپیا (توماس مور)

 

......  اوتوپیا جزیره ای است خیالی که در انجا هر کاری به خاطرنفع عموم صورت می گیرد

... در اتوپیا چهل و چهار شهر وجود دارد که همگی با طرح های همانند به منظور تامین اسایش کافی برای عموم بنا شده است. وسعت خیابان ها یکسان است و ساختمان خانه ها نظیر یکدیگر. از همه خانه ها یک در به خیابان و یک در به باغ باز می شود.هر کس به قدر کفایت توانگر است که نیازمندیهای خود را مرتفع سازد و بدین لحاظ توهم سرقت به حداقل کاهش یافته است.

....خانه ها به کسی تعلق ندارد.بلکه از طرف دولت به اجاره واگذار شده است. مستاجرین در هر ده سال منازل را عوض می کنند تا از بروز احساس مالکیت انحصاری در اشخاص جلوگیری شود.

...در اتوپیا از استثمار، ظلم و جور، شکار، قمار، فریب و نیرنگ اثری یافت نمی شود و احتیاجی هم به وکیل دعاوی و حبس و بند نیست.

...همه مردم از زن و مرد به طور مساوی روزانه شش ساعت کار می کنند و اوقات فراغت را به مطالعه و ورزش می گذارنند.شش ساعت کار روزانه کافی است به شرطی که همه کار کنند و کسی بیکار نباشد و اوقات افراد برای تهیه لوازم لوکس و تفننی ثروتمندان به هدر نرود. اگر مایحتاج مردم بیش از حد لازم تهیه شود کسی شغل خود را از دست نخواهد داد بلکه به جای ان ساعت کارشان تقلیل می یابد تا وقتی که عرضه و تقاضا تعادل پیدا کند.

...هیئتی که زمام امور کشور را در اختیار دارد برگزیده مردمانند و فقط بدین سبب بر سر کار امده اند که افرادی خردمند و در سیاست و اقتصاد هوشمند و فداکار و صلح جو بوده اند.

...اهالی اوتوپیا از این لحاظ که به جمع مال، حرص و ولعی ندارند به جنگ و جدال رغبتی نشان نمی دهند. طلا به قدری درنظرشان خوار و بی مقدار است که از ان ظروف زغال و اشغال می سازند. پولهایشان از اهن است نه از طلا و نفره و این فلز سنگین و کم بها را بدان سبب برگزیده اند که کسی به اندوختن ان راغب نباشد. مروارید و الماس بازیچه کودکان است نه زیب و زینت بزرگان. اجمالا هدف زندگی مردم اوتوپیا ان است که دوستانه و با رعایت تساوی و همکاری کامل و بر کنار از کینه و حسادت و حرص وآز ، عمر گذارند.

....این رفتار دوستانه تنها در دروابط میان خودشان معمول نیست بلکه در مناسبات خود با کشورهای بیگانه نیز همین روش را دارند. مردم اوتوپیا هرگز اقدام به جنگ با ملت دیگر نمی کنند. ولی هرگاه ملت دیگری به جنگ با انها دست بزند به جای اعزام جوانان که سخت به زندگی علاقمندند، برای میدان جنگ داوطلبان مزدور اجیر می کنند. جنگ انها بر علیه مردم ملت متجاوز نیست، بلکه مخالف حکمرانان انهاست.برای کشتن پادشاه جنگجو پاداش زیادی می دهند ولی اگر او را زنده دستگیر کنند پاداششان بیشتر است.

....در اتوپیا  تفاهم کامل حکمفرماست و ازادی عبادات مذهبی و افکار سیاسی برای همه موجود است. هر کس مختار است هر کس را که مایل است و به هر صورتی که می خواهد عبادت کند. حتی بت پرستان نیز اسوده  از رنج و فارغ از بیم در میان دیگران زندگی می کنند چرا که مردم این شهر اعتقاد دارند: بگذارید در این دنیا انها را تحمل کنیم و مجازاتشان را به قضاوت خداوند در ان دنیا واگذاریم.

 از کتاب اوتوپیا – توماس مور 

/ 2 نظر / 190 بازدید
گروه نرم افزاری HSB

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین.

میلاد

با سلام خدمت دوست عزیز وبلاگتون بسیار زیبا و غنی است بسیار متشکرم از زحماتتون