سوره انعام ( دکتر الهی قمشه ای)

قُلْ إِنَّنِی هَدَانِی رَبِّی إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ دِینًا قِیَمًا مِّلَّةَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفًا وَمَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ  ﴿۱۶۱﴾

 قُلْ إِنَّ صَلاَتِی وَنُسُکِی وَمَحْیَایَ وَمَمَاتِی لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ ﴿۱۶۲﴾

 لاَ شَرِیکَ لَهُ وَبِذَلِکَ أُمِرْتُ وَأَنَاْ أَوَّلُ الْمُسْلِمِینَ

Say, "Indeed, my Lord has guided me to a straight path – A religion of right - the way of Abraham, inclining toward truth. And he was not among those who associated others with Allah

 

Say, "Truly, my prayer, my rites of sacrifice, my living and my dying are for Allah lord of the world

No partner has He. And this I have been commanded, and I am the first of those who submit to His Will

 

(ای  رسول ما) بگو: همانا که مرا پروردگارم به صراط مستقیم هدایت کرده است و ان دین استوار و ایین پاک ابراهیم است که هرگز از مشرکان نبود* ( ونیز) بگو: همانا که نماز من و قربانی و حیات من و مرگ من همه برای خداست که پروردگار عالمیان است* او را هیچ شریک نیست و من بر پیروی دین توحید مامور شدم و فرمان یافتن که نخسین مسلمانان ( و تسلیم شدگان به فرمان حق) باشم

صراط مستقیم راهی است که مستقیم به سوی حق و حقیقت مطلق و کمال مطلق یعنی خداوند می رود و شریعت حقیقی ودین یگانه جهانی خداوند همین دین تسلیم شدن به حق و قدم نهادن در صراط مستقیم فطرت الهی و تعلیمات انبیا است و جوهر اسلام نیز همین است ودین تمامی افرینش نیز همین است، زیرا آسمان و زمین و جمله کائنات نیز طوعاٌ و نه کرها" ، از روی رغبت نه کراهت، به فرمان پروردگار به سوی او می شتابند. بدین نگاه جمله کائنات به سوی پروردگار در حرکتند تابه مستقر یعنی جای قرار و آرامش و خانه خود رسند.(( و الشمس تجری لمستقر لها ذالک تقدیر العزیز العلیم)) ( یس:سی و هشت ) و خورشید حرکت می کند به سوی مستقر خویش و این تقدیر خدای قادر و مقتدر و داناست. آدمیان نیز از این گذرگاه عالم به سوی خانه اسایش و قرارگاه خود می روند و صراط مستقیم نزدیک ترین راهی است بدان مستقر و هرچه از آن منحرف شوند یا بازگردند یا ساکن شوند به زیان انهاست. دین ابراهیم نیز همین دین فطرت و صراط مستقیم الهی است و در این دین همه کارها برای خداست. از نماز و نیاز و مرگ و زندگی، همه مقدمه وصول به استان حضرت حق است و هر که راه دیگری غیر از دین اسلام( تسلیم شدن در مقابل حق) برگزیند از او مقبول نیست زیرا این راه حق است و غیر از حق هرچه هست باطل است . در این ایه حضرت ابراهیم خود را اولین مسلمان معرفی کرده است چنانکه در ایه شصت و هفت سوره ال عمران نیز فرموده است : (( ابراهیم یهودی، نصرانی ( وپیرو هیچ دین دیگر) نبود بلکه دین حنیف مسلمانی داشت))، اولویت او درمسلمانی جنبه تاریخی و زمانی ندارد بلکه هر پیامبری اول مسلمان است یعنی اولین کسی است که تسلیم راه حق می شود چنانکه در سوره زمر ( ایه دوازده) درباره رسول خاتم امده است که : (( ای رسول ما، بگو من فرمان یافته ام که اولین مسلمانان باشم)). از مطالعه مجموعه ایاتی که در باره مسلمانی امده است چنین بر می اید که خدا را تنها یک دین پذیرفته شده است و ان صورت هیچ یک از ادیان نیست بلکه حقیقت همه ادیان است که تسلیم شدن به پروردگار و رفتن به راه اوست.

در ادب پارسی می خوانیم که مکرر دعوت به مسلمانی شده است از مسلمانان که ازظاهر دین به حقیقت مسلمانی برسند و در قران نیز در ایه صد و سی وشش سوره نسا می فرماید(( ای کسانی که ایمان اورده اید، ایمان بیاورید)):

مسلمانان مسلمانان مسلمانی مسلمانی

از این ایین بی دینان پشیمانی پشیمانی

 

مسلمانی کنون اسمی است بر ترتیب و آدابی

دریغا کو مسلمانی ، دریغا کو مسلمانی    سنایی

 

به باطن نفس ما چون هست کافر

مشو راضی بدین اسلام ظاهر

برو هر لحظه ایمان تازه گردان

مسلمان شو مسلمان شو مسلمان

                                                  گلشن راز

عبارت محیای و مماتی الله، که حضرت ابراهیم گفت، اهتزای بسیار فراگیر دارد چنانکه همه اطوار زندگی را در بر می گیرد. جوهر مسلمانی همین است که بگویی همه چیز من برای خدا و در راه خدا و حق و حقیقت است. اگر زندگی می کنم حرکت در راه اوست و اگر جان بسپارم در پای اوست.

ما در درون سینه هوایی نهفته ایم

برباد اگر رود سر ما زان هوا رود

                                       حافظ

هنگامی که سخن می گویم، از خویش می پرسم که از این سخن چه در سر داری، اگر دلی را می جویی، اگر حکمتی می گویی، اگر غبار کدروتی را بر می گیری، اگر شهادتی بر نجات بی گناهی می دهی ان سخن را بگوی و بدان که در راه خداست، اگر کتابی می نویسی از خویش بپرس که مقصود چیست، ایا سخن ارزنده ای برای گفتن داری که کس نگفته باشد یا بدین حسن و ملاحت بیان نکرده باشد؟ آیا چراغی در ان هست که راه کسی را روشن کند یا مرهمی که زخمی را شفا بخشد؟ اگر چنین است بنویس و خاطر خوش دار که ان برای خداست. فی الجلمه عاشق هرانچه در جهان شان مطلوبی و محبوبی دارد می ستاید و در پای ان معشوق می افشاند.

نثار روی تو هر برگ گل که درچمن است

فدای قد تو هر سروبن که بر لب جوست

حافظ

 

سیصد و شصت و پنج روز با قرآن

دکتر حسین الهی قمشه ای

/ 2 نظر / 286 بازدید
احسان

سلام آقا میلاد .. خسته نباشی . قرار بود استاد قمشه ای یک ترجمه جدید از قرآن رو رونمایی کنند .. شما خبری دارید ؟ یا قرآنی که در سال 76 ترجمه نمودند و الان نایابه رو میدونید چه جوری میشه تهیه کرد ؟ مرسی ..

زهرا

خیلی زیبا بود . واقعا لذت بردم...