معنی تکبیر ( علامه تقی جعفری)

 

معنى تکبیر این است اى امیم             کاى خدا پیش تو ما قربان شدیم‏

 

 

 

 

 اللَّه اکبر، این جمله چه معنا مى‏دهد؟

 

اى کاش، یک بار هم که شده مى‏توانستیم یک مرتبه اللَّه اکبر بگوییم. «اللَّه اکبر» چه معنا مى‏دهد؟ براى پاسخ این سؤال دو جمله شبیه بهم پیدا نخواهید کرد. چرا؟ براى این که هر یک از مغزها و دل‏هاى آدمیان مفهومى از اللَّه را در سطوح مختلف درون خود مشخص ساخته با وصف بزرگ‏تر از همه چیز (اکبر) توصیفش مى‏کند. ما بعضى از گروه‏ها را که اللَّه اکبر مى‏گویند، به عنوان نمونه براى شما یاد آور مى‏شویم:

1-            دست‏ها مانند یک حرکت ماشینى بالا مى‏رود و جمله فوق را به طور ماشینى و طوطى وار مى‏گوید و دست‏ها را پائین مى‏آورد. این گروه به جهت عدم توجه به معنا و حقیقت اللَّه اکبر مى‏توانند بگویند: کلاغ پرید

2-             مفهومى ساخته شده از اللَّه و اکبر (بزرگ‏تر از همه چیز یا بزرگتر از آن که توصیف شود) در مغز خود جاى داده، دستى بلند مى‏کند و جمله را مى‏گوید، دست را پایین مى‏آورد. این گروه با انواع گوناگونش ساخته شده خود را بیاد مى‏آورد با کلمه «اکبر» ثنایش مى‏گوید به همین جهت است که هیچ گونه ارتقاء و اعتلایى از این ذکر ملکوتى نصیبش نمى‏شود.

 

3-            گروه دیگرى معناى جمله را درک و این قدر مى‏داند که حقیقت اللَّه وراى مفاهیم مصنوعى مغز آدمى است، ولى آن حقیقت بهیچ وجه با او ارتباطى ندارد، او مأمور است که با جمله اللَّه اکبر نمازش را شروع کند.

 

4-   .... در میان حوادث و کشاکش زندگى ناگهان صداى موذن را مى‏شنود که مى‏گوید: اللَّه اکبر یا عبور آفتاب را در افق مخصوص به خود از نقطه ظهر مشاهده مى‏کند، یا ساعتش را مى‏نگرد و مى‏بیند:

آرى وقت است، و هنگام نماز رسیده است

آن اللَّه اکبر یا عبور آفتاب یا نقطه وصول عقربک ساعت به شماره معین از ساعات و دقایق براى او مانند نداى ملکوتى روح افزایى است که از طرف معبود یگانه متوجه او مى‏شود و مانند سروش غیبى به او مى‏گوید: ایست و اگر دراز کشیده است مى‏گوید: برخیز و بیا خدایت تو را مى‏خواند. او وضو مى‏گیرد و آماده گفتن اللَّه اکبر مى‏شود و اعماق قلبش این سرود را مى‏خواند:

احرام گرفته‏ ام به کویت             لبیک زنان به جستجویت‏

اى خداى من، برخاستم، آمدم. اللَّه اکبر که این شخص مى‏گوید: همان لبیک دعوت الهى براى تماس با مقام ربوبیت است.

هم اکنون رو ببارگاهت کنم و نه تنها از نمودها و هیاهوى زندگى روى گردان شوم بلکه خود زندگى و هستى‏ام و جهان هستى را همه و همه پشت سر گذارم و فداى دعوتت کنم، خداوندا، تویى که مرا خواندى تویى که خطاب «بنده ‏ام» را بمن متوجه ساختى تویى که افتخار در تماس نهادن این بى‏نهایت کوچک را با آن بى‏نهایت بزرگ نصیبم کردى بار الها، در مقابل این همه شگفتى‏ها که از طرف توجه قرار دادن این بنده ناچیز در اعماق روحم ایجاد شده است، چاره جز آن ندارم که بزرگترى تو را از هر گونه توصیف، به خودم و جهان هستى اعلام بدارم-  اللَّه اکبر.

 

 

 تفسیر مثنوی معنوی - محمد تقى جعفرى، جلد 7، صفحه‏ه 497

 

/ 0 نظر / 190 بازدید