میلاد ریانی اصفهانی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ میلاد ریانی اصفهانی
آرشیو وبلاگ
      دانایی زیبایی نیکویی (میلاد ربانی اصفهانی)
معنای صلوات ( دکتر الهی قمشه ای ) نویسنده: میلاد ریانی اصفهانی - دوشنبه ۱٢ مهر ۱۳۸٩

 

هو الذی یصلی علیکم و ملائکته لیخرجکم من الظلمات الی النور و کان بالمومنین رحیما (احزاب-۴٣)

اوست ان کس که بر شما سلام و صلوات می فرستد و فرشتگانش نیز بر شما سلام و درود می فرستند تا شما را از تاریکی بیرون اورده و به روشنایی رسانند و خداوند بر اهل ایمان مشفق و مهربان است.

*** در جای دیگر قران امده است که خداوند و فرشتگانش بر نبی صلوات می فرستند؛ ای اهل ایمان شما نیز بر او سلام و صلوات فرستید و به تمام و کمال تسلیم حق شوید. این ایه حکایت از آن دارد که صلوات فرستادن کاری نیست که به ادای کلماتی چند انجام شود و این صلوات معمول که ما به نسبتهای گوناگون به محمد و آل محمد می فرستیم مانند نماز تنها یادآوری است از انچه باید کرد. چنانچه وقتی در نماز می گوییم اهدانا الصراط المستقیم یعنی ما را به راه راست هدایت فرما، این کلمات در حکم دعاست، اما به راه مستقیم رفتن نیست، راه مستقیم را باید برگزید و در ان طی طریق کرد. ان دعا این وظیفه را بر دوش ما می گذارد که در هر لحظۀ زندگی، خدا را به یاد اوریم و راهی طریق حق و صراط مستقیم باشیم و عبادت اصلی همان رفتن به راه راست است. صورت نماز ذکر و یاداوری است چنانچه فرمود: " اقم الصلوه لذکری" نماز را بپا دارید تا به یاد من باشید. و در حقیقت در دنبال ان باید شنید که " و بیاد من باشید تا به راه مستقیم فطرت من که فطرت شما نیز همان است حرکت کنید و به سوی من سیر کنید تا به دیدار من برسید" " و من کان یرجو لقاء ربه فیعمل عملا صالحا ولاشرک بعباده ربه احدا" هر که امید بسته است که با پروردگار خویش دیدار کند باید که کار نیکو یعنی اعمال صالح به جای اورد و هیچ کس را در عبادت پرودگار شریک نگرداند.

و چنین است در صلوا ت که ان کلمات ما را متذکر نبی می کند تا به راه پیامبر برویم و به اوصاف او اراسته شویم تا به جایی رسد که نفس وجود ما درود بر آن پیامبر گرامی باشد. چنان که هر کسی با ما اشنا شد با مشاهده اوصاف و اخلاق و رفتار ما بگوید صلوات بر محمد و آل محمد که چنین پیروان صادق و مخلص پرورده است. صلوات فرستادن کاری است که خداوند به دوش ما نهاده است و خود او و فرشتگان به همان معنای سیر دادن از تاریکی به روشنایی مشغول فرستادن صلوات بر نبی و همه بندگان صالح هستند.

و جملۀ رایج صلوات که عبارت است از " الهم صلی علی محمد و آل محمد" بحقیقت دعایی است  از جانب ما که طلب سلام و درود کنیم از جانب خداوند بر پیامبر و خاندان او اما آن صلوات که فرستادن ان بر عهده ماست بدین قدر حاصل نمی شود.

مائده های فرهنگی - دکتر الهی قمشه ای - انتشارات پیک علوم

  نظرات ()
مطالب اخیر ای یوسف خوش نام ما، خوش می روی بر بام ما ( مولانا، شرح دکتر دینانی) سوره انعام ( دکتر الهی قمشه ای) یوتوپیا (توماس مور) موسی و ابلیس ( شیخ احمد غزالی) نیایش ( دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی) دستهایم را دوست دارم ( میلاد ربانی اصفهانی) قدر استادِ نکو دانستن،حیف استاد به من یاد نداد ( استاد ملکیان) عدالت و راستی ( ایه هشت سوره مائده) سه نوع عشق ( مصطفی ملکیان) معنی تکبیر ( علامه تقی جعفری)
کلمات کلیدی وبلاگ  
دوستان من وب سایت رسمی دکتر حسین الهی قمشه ای وب سایت اختصاصی دکتر سروش سایت فرهنگی نیلوفر وب سایت اختصاصی دکتر ارش نراقی وبلاگ اختصاصی مهندس بازرگان سخنرانی های صوتی و تصویری دکتر الهی قمشه ای دانلود 100 کتاب برتر جهان از نگاه دکتر الهی قمشه ای دانلود کتابهای صوتی اشراق اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب