میلاد ریانی اصفهانی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ میلاد ریانی اصفهانی
آرشیو وبلاگ
      دانایی زیبایی نیکویی (میلاد ربانی اصفهانی)
خلاقیت ( دکتر الهی قمشه ای ) نویسنده: میلاد ریانی اصفهانی - پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٩

از انجایی که شخصا از  استاد  الهی قمشه ای عزیز در باره تبدیل سخنرانی های ایشان به متن نوشتاری سئوال پرسیدم و ایشان احساس خوشایندی در این باره  نداشتند و فرموند که حال و هوای سخن متفاوت با حال و هوای نوشتن است و در این تبدیل ممکن است اصل مطلب بیان نشود. در نتیجه در اینجا فقط نکاتی از سخنرانی استاد را درمورد خلاقیت، بصورت تیتر وار و به  عنوان نکات مهم بحث در اختیار شما قرار می دهم و خواهشمند هستم سخنرانی کامل را از لینک مورد نظر دانلود کرده و از شنیدن ان لذت ببرید.

http://www.drelahi.net/files/video/012_Zibayi_47min.wmv

خلاقیت

خداوند استعدادهای زیادی به ما داده است که یکی از انها و شاید مهمترین انها خلاقیت است.

 خلاق علیم خداوند است و از انجایی که او ما را خلیفه خود کرده است در نتیجه ما همگی خلاق هستیم.

خلاقیت همگانی است چرا که جوهری است که خداوند در وجود همه قرار داده است.

اولین ارتباط خلاقیت با شادی است. چرا که زمانی که شما شاد باشید فیضان دارید و احساس آفرینش را در خودتون احساس می کنید.  در نتیجه اولین شرط برای خلاق بودن شاد بودن است.

خلاقیت با هوش زیاد رابطه ندارد. یعنی اینکه همه افراد با سطح هوش نرمال می تواند خلاق باشد.

خلاقیت با دانش رابطه مستقیم ندارد. یعنی اینکه ممکن است یک کارگر ساده فکری بکند که دیگری به ذهنش نرسد. ( البته مسلم است که هرچقدر دانش شما بیشتر باشد افکار خلاق بیشتری به ذهن شما می رسد)

خلاقیت به جنسیت؛ زن و مرد ، رابطه ندارد.

خلاقیت به سن هم ربطی ندارد.

بیشتر مردم اشیا و واقعیت را می بینند و سوال می پرسند که : چرا؟ اما من اشیا و واقعیت ها را می بینم و می پرسم : چرا که نه؟ (  یعنی چرا حالت دیگر نه؟ چرا به شکل دیگر نه؟ ...)

خلاقیت با آزادی بیان و آزادی  اندیشه ارتباط بسیار دارد.

خلاقیت با اخلاق یا شرافت نفس رابطه مستقیم دارد. یعنی اگر انسان از فطرت الهی ( دین فطرتی) خود پیروی کند، عوامل خلاقیت را تشدید می کند.

خلاقیت با تعصب همراه نیست. چرا که تعصب  از فکر کردن جلوگیری می کند.

خلاقیت با سادگی رابطه مستقیم دارد. هرچقدر از کثرت در زندگی بپرهیزیم امکان خلاق بودن بیشتر می شود.

خلاقیت با کودک بودن رابطه دارد. یعنی اینکه  به همه چیز علاقه داشته باشی، یعنی اینکه  همه چیز برای تو شگفت انگیز باشد، از همه چیز تعجب کنی و مبهوت شوی...

خلاقیت با زیبایی رابطه دارد. هر چقدر با زیبایی رابطه داشته باشید به همان میزان خلاقیت شما افزایش می یابد. هر روزی یک نقاشی زیبا ببینید، یک موسیقی زیبا بشنوید، یک شعر خوب بشنود...

اراستگی و  نظم در رابطه مستقیم با خلاقیت است.

کنجکاوی در معنای کنجکاوی در سطح بالاتر؛ یعنی جستجو در اسرار و رموزهر علم از عوامل خلاقیت است.

یکی از سوالات مهم در رابطه با خلاقیت این است که به هر وسیله که رسیدیم بپرسیم: این به چه کار دیگر می آید؟

بهترین جنبه برای ایجاد خلاقیت ، بوجود آوردن خلاقیت در زندگی خودمان است. به این معنی که از خودمان بپرسم چگونه این روزها را سپری می کنیم؟ آیا از زندگی خودمان کمال استفاده را می کنیم؟

 خلاقیت در زندگی یعنی : نباید همیشه در یک حالت باشیم، همیشه به کار جدید دست بزنیم ، هر روز صبح یک صحنه جدید برای ایجاد خلافیت در زندگی خودمان و مردم دیگر ایجاد کنیم.

 منبع:

http://www.drelahi.net/files/video/012_Zibayi_47min.wmv

 

 

  نظرات ()
مطالب اخیر ای یوسف خوش نام ما، خوش می روی بر بام ما ( مولانا، شرح دکتر دینانی) سوره انعام ( دکتر الهی قمشه ای) یوتوپیا (توماس مور) موسی و ابلیس ( شیخ احمد غزالی) نیایش ( دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی) دستهایم را دوست دارم ( میلاد ربانی اصفهانی) قدر استادِ نکو دانستن،حیف استاد به من یاد نداد ( استاد ملکیان) عدالت و راستی ( ایه هشت سوره مائده) سه نوع عشق ( مصطفی ملکیان) معنی تکبیر ( علامه تقی جعفری)
کلمات کلیدی وبلاگ  
دوستان من وب سایت رسمی دکتر حسین الهی قمشه ای وب سایت اختصاصی دکتر سروش سایت فرهنگی نیلوفر وب سایت اختصاصی دکتر ارش نراقی وبلاگ اختصاصی مهندس بازرگان سخنرانی های صوتی و تصویری دکتر الهی قمشه ای دانلود 100 کتاب برتر جهان از نگاه دکتر الهی قمشه ای دانلود کتابهای صوتی اشراق اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب