میلاد ریانی اصفهانی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ میلاد ریانی اصفهانی
آرشیو وبلاگ
      دانایی زیبایی نیکویی (میلاد ربانی اصفهانی)
خلاقیت ( دکتر الهی قمشه ای ) نویسنده: میلاد ریانی اصفهانی - پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٩

از انجایی که شخصا از  استاد  الهی قمشه ای عزیز در باره تبدیل سخنرانی های ایشان به متن نوشتاری سئوال پرسیدم و ایشان احساس خوشایندی در این باره  نداشتند و فرموند که حال و هوای سخن متفاوت با حال و هوای نوشتن است و در این تبدیل ممکن است اصل مطلب بیان نشود. در نتیجه در اینجا فقط نکاتی از سخنرانی استاد را درمورد خلاقیت، بصورت تیتر وار و به  عنوان نکات مهم بحث در اختیار شما قرار می دهم و خواهشمند هستم سخنرانی کامل را از لینک مورد نظر دانلود کرده و از شنیدن ان لذت ببرید.

http://www.drelahi.net/files/video/012_Zibayi_47min.wmv

خلاقیت

خداوند استعدادهای زیادی به ما داده است که یکی از انها و شاید مهمترین انها خلاقیت است.

 خلاق علیم خداوند است و از انجایی که او ما را خلیفه خود کرده است در نتیجه ما همگی خلاق هستیم.

خلاقیت همگانی است چرا که جوهری است که خداوند در وجود همه قرار داده است.

اولین ارتباط خلاقیت با شادی است. چرا که زمانی که شما شاد باشید فیضان دارید و احساس آفرینش را در خودتون احساس می کنید.  در نتیجه اولین شرط برای خلاق بودن شاد بودن است.

خلاقیت با هوش زیاد رابطه ندارد. یعنی اینکه همه افراد با سطح هوش نرمال می تواند خلاق باشد.

خلاقیت با دانش رابطه مستقیم ندارد. یعنی اینکه ممکن است یک کارگر ساده فکری بکند که دیگری به ذهنش نرسد. ( البته مسلم است که هرچقدر دانش شما بیشتر باشد افکار خلاق بیشتری به ذهن شما می رسد)

خلاقیت به جنسیت؛ زن و مرد ، رابطه ندارد.

خلاقیت به سن هم ربطی ندارد.

بیشتر مردم اشیا و واقعیت را می بینند و سوال می پرسند که : چرا؟ اما من اشیا و واقعیت ها را می بینم و می پرسم : چرا که نه؟ (  یعنی چرا حالت دیگر نه؟ چرا به شکل دیگر نه؟ ...)

خلاقیت با آزادی بیان و آزادی  اندیشه ارتباط بسیار دارد.

خلاقیت با اخلاق یا شرافت نفس رابطه مستقیم دارد. یعنی اگر انسان از فطرت الهی ( دین فطرتی) خود پیروی کند، عوامل خلاقیت را تشدید می کند.

خلاقیت با تعصب همراه نیست. چرا که تعصب  از فکر کردن جلوگیری می کند.

خلاقیت با سادگی رابطه مستقیم دارد. هرچقدر از کثرت در زندگی بپرهیزیم امکان خلاق بودن بیشتر می شود.

خلاقیت با کودک بودن رابطه دارد. یعنی اینکه  به همه چیز علاقه داشته باشی، یعنی اینکه  همه چیز برای تو شگفت انگیز باشد، از همه چیز تعجب کنی و مبهوت شوی...

خلاقیت با زیبایی رابطه دارد. هر چقدر با زیبایی رابطه داشته باشید به همان میزان خلاقیت شما افزایش می یابد. هر روزی یک نقاشی زیبا ببینید، یک موسیقی زیبا بشنوید، یک شعر خوب بشنود...

اراستگی و  نظم در رابطه مستقیم با خلاقیت است.

کنجکاوی در معنای کنجکاوی در سطح بالاتر؛ یعنی جستجو در اسرار و رموزهر علم از عوامل خلاقیت است.

یکی از سوالات مهم در رابطه با خلاقیت این است که به هر وسیله که رسیدیم بپرسیم: این به چه کار دیگر می آید؟

بهترین جنبه برای ایجاد خلاقیت ، بوجود آوردن خلاقیت در زندگی خودمان است. به این معنی که از خودمان بپرسم چگونه این روزها را سپری می کنیم؟ آیا از زندگی خودمان کمال استفاده را می کنیم؟

 خلاقیت در زندگی یعنی : نباید همیشه در یک حالت باشیم، همیشه به کار جدید دست بزنیم ، هر روز صبح یک صحنه جدید برای ایجاد خلافیت در زندگی خودمان و مردم دیگر ایجاد کنیم.

 منبع:

http://www.drelahi.net/files/video/012_Zibayi_47min.wmv

 

 

  نظرات ()
گیتا نویسنده: میلاد ریانی اصفهانی - پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٩

بهگود گیتا یا سرود خدا جزئی  از مجموعۀ عظیم مهابهارات بزرگترین حماسۀ شعری جهان است. در حالت کلی می توان گفت که " گیتا "  مفاضاتی است که در هنگام جنگ بین " ارجونا" ( یکی از شاهزادگان ) و کرشنا روی داده است. برخی محققان حدس زده اند که طرح نخسین " گیتا" در قرن پنجم پیش از میلاد سروده شده و تقریبا صد و پنجاه الی دویست سال پیش از میلاد به صورت کنونی درآمده است.

گیتا هجده گفتار است که نخستین آنها لحن حماسی دارد، لیکن گفتارهای دیگر بیانی شاعرانه از مباحث فلسفی و مذهبی دارند. در این هجده گفتار مطالبی مانند: خدا و جهان، ظهورات حق، حدیث تجلی، طریق محبت و ... مورد سخن قرار گرفته است. مطالب گفته شده در این کتاب بسیار جالب و  نزدیکی بسیار زیادی با تفکرات عرفانی موجود در فرهنگ ما دارند. با مطالعه این کتاب به وحدانیت و یکپارچگی موجود در تفکرات الهی پی می بریم که فارغ از زمان و مکان و نژاد در نهایت همگی به وجود یک حقانیت اشاره دارند.

قسمتی از گفتار "ظهورات حق" که از زبان کرشنا بیان می شود:

اصل همه چیز منم و پیدایش همه از من است و فرزانگانِ بر این عقیدت با دلی سرشار از مهر مرا می پرستند.

اینان مردمانی خشنود و خرسندند که همۀ دل و همۀ حواس خود را وقف من کرده، همواره از من سخن می گویند و یکدیگر را روشن می گردانند.

ای ارجونا، جان همه هستی منم.

اول و میانه و آخر هر چیز منم.

از اندازه ها زمانم،

از  دانشها خویشتن شناسی و از استدلالها برهانم،

من آن افریدگارم که روی به هر سو دارد،

منم که مایۀ هر پیدایشی هستم.

سخن و حافظه و هوش و ثبات و شکیبایی منم.

پیروزی منم و عزم منم، و نیکی نیکان منم.

بنگر مرا به صورت اشکال مختلف ، به صدها و هزار ها نمود و رنگ گوناگون،

بنگر که سراسر جهان، از جماد و حیوان و دیگر هر انچه خواهی، ای ارجونا، همه را در من یکی شده و بهم پیوسته خواهی یافت.

ولی مرا با این چشم نتوانی دید، اینک تو را دیدگانی غیب بین دهم تا جلال الهی مرا توانی نگریست.

ای پهلوان بزرگ، در همه عالم جز تو کسی دیگر نه به قرائت ودا ( کتب دینی هدویان) ، نه به قربانی و دعا ، نه به صدقه و ریاضت نتوانسته است که صورت مرا ببیند ، اما انکه در محبت صادق باشد تواند که مرا بشناسد و ببیند

ای ارجونا، به سخن دراز چه نیاز

که جهان پهناور هستی به لمحه ای از وجود من قائم است.

گیتا - ترجمه محمد علی موحد

 

  نظرات ()
دانلود رایگان صدها ساعت سخنرانی صوتی و تصویری دکتر الهی قمشه ای نویسنده: میلاد ریانی اصفهانی - پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٩

 

 

وب سایت   http://www.drelahi.net/  توسط یکی از دوستاران اندیشه های دکتر الهی قمشه ای ایجاد گردیده است تا با این کار اسباب گسترش دانایی، زیبایی و نیکویی را که همواره شعار این استاد عزیز است فراهم اورد .

در این وب سایت صدها ساعت سخنرانی های استاد عزیز در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. پیشنهاد می کنم که بدون توجه به عنوان سخنرانی ها، همه انها را گوش دهید چرا که در تمامی انها نکات بیشماری قرار گرفته است که می تواند جواب بسیاری از سوالات ما باشد.

لازم به تذکر است که برخی از سخنرانی های جدید استاد توسط موسسه فرهنگی هنری الهی قمشه ای که متعلق به خود استاد است در بازار موجود می باشد. لذا به منظور پشتیبانی از این موسسه خواهشمند هستم که این سخنرانی ها را تهیه فرمایید.برای اطلاعات بیشتر با شماه نمابر ٢٢١٧۴٣۴۴ یا به وب سایت اختصاصی دکتر مراجعه کنید

در نهایت بر خود واجب می دانم از جناب اقای آرمان عزیز که این وب سایت را ایجاد کرده و در اختیار همۀ دوستاران استاد قرار دادنده اند تشکر کنم. 

  نظرات ()
مطالب اخیر ای یوسف خوش نام ما، خوش می روی بر بام ما ( مولانا، شرح دکتر دینانی) سوره انعام ( دکتر الهی قمشه ای) یوتوپیا (توماس مور) موسی و ابلیس ( شیخ احمد غزالی) نیایش ( دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی) دستهایم را دوست دارم ( میلاد ربانی اصفهانی) قدر استادِ نکو دانستن،حیف استاد به من یاد نداد ( استاد ملکیان) عدالت و راستی ( ایه هشت سوره مائده) سه نوع عشق ( مصطفی ملکیان) معنی تکبیر ( علامه تقی جعفری)
کلمات کلیدی وبلاگ  
دوستان من وب سایت رسمی دکتر حسین الهی قمشه ای وب سایت اختصاصی دکتر سروش سایت فرهنگی نیلوفر وب سایت اختصاصی دکتر ارش نراقی وبلاگ اختصاصی مهندس بازرگان سخنرانی های صوتی و تصویری دکتر الهی قمشه ای دانلود 100 کتاب برتر جهان از نگاه دکتر الهی قمشه ای دانلود کتابهای صوتی اشراق اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب